A Türr István Képző és Kutató Intézet tájékoztatója
a Velence- és Hétes-telepek modellprogramjáról.
Mi is az a Telep Program?
A szegregált lakókörnyezetben, mélyszegénységben élők komplex lakhatási és képzéssel egybekötött munkaerő-piaci modellprogramja. Kormányprogram, melynek célja a hátrányos helyzetű telepeken élők lakókörnyezetének, életminőségének, lakhatási körülményeinek és a szolgáltatásokhoz való hozzájutásának javítása, ezáltal a szegregáció mérséklése, megszüntetése.
A 2012 januárjától júniusáig tartó állami programot a Türr István Képző és Kutató Intézet koordinálja. A program négy város 8 telepén zajlik, közöttük Ózdon a Velence- és Hétes-telepeken. Az első fél évben modell jelleggel működik, majd később pályázat útján folytatódik, amennyiben pozitív változásokat tud elérni a célterülteken.
Miért a Velence-telep és a Hétes-telep került be a programba?
Mindkét telepen zajlottak már eredményes programok, melyekre lehet építeni. A Velence telepen a Munka+tanulás program, a Hétes telepen a Van Helyed Alapítvány Alkotásközpontú szociális és integrációs programja.
Tudjuk, hogy sok telep rászorulna a programra, éppen ezért a hosszú távú cél az, hogy a Hétes- és Velence-telepeken elért eredményeket, a megoldásokhoz vezető utat, módszereket más helyszíneken is alkalmazni lehessen. Ózd városában javítani szeretnék a leszakadó településrészeken élők körülményeit, lehetőségeit.
Ha ebből a munkából az ott élő emberek is kiveszik a részüket, akkor az egész város élhetőbbé válik és példát mutathat országszerte a mélyszegénységben élő, szegregálódó csoportok társadalmi felzárkózásához.
Miből áll a Telep Program?
- Képzésből
- Foglalkoztatásból
- Lakhatási körülmények javításából és infrastruktúrafejlesztésből
- Szolgáltatások és közösségi programok elérhetővé tételéből
De! NINCSENEK adományok: ez nem egy segélyező program. A támogatás azt jelenti, hogy az önálló boldogulást igyekszünk elősegíteni.
Hogyan lehet a programba bekerülni?
A telepeken szociális munkásaink folyamatosan jelen vannak, kapcsolatot tartva a lakossággal. Minden család kap tájékoztatást arról, hogy melyik programban, milyen szempontok szerint lehet részt venni. Akik több lehetőséget is megragadnak, jól teljesítenek, azok tovább erősítik helyüket a programban.
A részvétel mérhető eredményeken múlik. Például azok, akik részt vesznek ingyenes közösségfejlesztő foglalkozásainkon és együttműködnek a programjainkon, részt vesznek a képzéseken, azok előnyben részesülnek a foglalkoztatásba történő bevonásnál. Azonban ha valaki egy akcióban való részvétel előre egyeztetett, vagy aláírt feltételeit megszegi, automatikusan kizárja magát a programból és a további lehetőségekből.
Tájékoztatás:
Bizonyára már mindenféle szóbeszéd járja a programról, ezért kérjük a lakosságot, hogy csak tiszta forrásból tájékozódjanak! Keressék, kérdezzék munkatársainkat és figyeljék a tájékoztató anyagok megjelenését! Vegyenek részt a lakossági fórumokon!
Elérhetőségünk:
Türr István Képző és Kutató Intézet (TKKI)
Ózdi Igazgatóság
3600 Ózd, Kiserdőalja. 2.
Telefon: (48) 471-029;
(48) 471-185
Automata fax: (48) 473-157
e-mail cím: ozd@tkki.hu